Roboty spawalnicze – ważne informacje

Obecnie przemysł nieustannie się rozwija. Oczywiście skutkuje to także automatyzowaniem różnego rodzaju prac wykończeniowych, także spawalniczych. Istnieje wtedy możliwość, by człowieka w niebezpiecznych, czy uciążliwych pracach zastępowała robotyka.

Roboty spawalnicze

Przechodzenie od spawania ręcznego do zautomatyzowanego staje się faktem i niesie za sobą dużo korzyści. Zarówno dla ludzi i przedsiębiorstw, jak i dla jakości wykonywanych prac. Dzięki robotom zwiększa się bowiem wydajność produkcji, a przede wszystkim poprawia się jakość wszystkich wyrobów. Do tego, zautomatyzowanie pomaga w precyzyjnym wykonywaniu zadań, zmniejsza koszty produkcji oraz pozwala na zwrot nakładów inwestycyjnych. Wiadomo, że zrobotyzowane spawanie jest najbardziej opłacalne wtedy, gdy wykonuje się seryjne prace (a nie np. indywidualne i domowe). Jest tak przede wszystkim dlatego, że dużo czasu zajmuje sam proces przygotowywania ustawień i programu. Trzeba liczyć się jednak z tym, że roboty mają pewne ograniczenia ruchowe. Czasem istnieją tez pewne problemy z dotarciem do pewnych punktów w przestrzeni. Jednak obecnie coraz częściej są one rozwiązywane dzięki rozwojowi technologicznemu, np. dzięki mocowaniu robotów przy suficie lub pod różnymi kątami. Podobnie sprawa wygląda z kablami – do tej pory małą przeszkodą były przewody elektryczne, które mogły mieć kontakt z mediami spawalniczymi. Teraz te przewody bardzo często umieszcza się w ramieniu robota.

O czym należy pamiętać?

Kiedy korzysta się z robotów spawalniczych, ważną kwestią jest to, by właściwie umieszczać w nich materiał nad którym się pracuje – wtedy spoiny pojawiają się w zamierzonym na początku miejscu. Kolejną sprawą jest odpowiednia izolacja termiczna. W czasie spawania pojawia się bardzo wysoka temperatura. Należy zrobić wszystko, by nie dopuścić wtedy do uszkodzenia osprzętu na ramieniu robota (np. kamery). Można to zrobić właśnie dzięki pamiętaniu o odpowiedniej izolacji termicznej i ochronie czułych na temperaturę elementów całego systemu. Roboty spawalnicze w czasie dużych prac mogą pracować jednocześnie (po kilka w jednym miejscu), wtedy sfery robocze się zazębiają. Wtedy należy zsynchronizować ich działania. Robi się to przy pomocy specjalnego oprogramowania. Przy takich ustawieniach ważna jest wizualizacja całego procesu i osiągnięcie niezawodnego starowania. Choć prac spawalniczych nie wykonują już bezpośrednio ludzie, nadal należy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim znajdującym się w strefie roboczej urządzenia.
Zapraszam po więcej informacji na stronę roboty spawalnicze.

Comments are closed.