Rentowny zakup nieruchomości komercyjnych

Inwestowanie może przybierać różnego rodzaju formy, nie mniej na pierwszym miejscu opłacalności od kilkunastu lat są nieruchomości komercyjne, które przynoszą określony zysk praktycznie w najszybszym czasie. Oczywiście na ten fakt składa się sam lokal, jego rentowność, a także finansowanie zakupu, niemniej w ogólnym rozrachunku właściciel niezmiennie znajduje się na tzw. potocznym plusie.

Nieruchomość, która zarabia

Naturalnym celem inwestowania w nieruchomości komercyjne jest odpowiednie zarządzanie własnym majątkiem. Z uwagi na ten fakt inwestujący wpierw szacują rentowność, a także opłacalność samego zakupu. Na tym etapie liczy się stopa zwrotu zainwestowanych pieniędzy, źródło finansowania, a także sama atrakcyjność nieruchomości.
Sprawdzalność opłacalności to także inne kroki pozwalające na jej podniesienie lub przynajmniej jej zagwarantowanie. Jednym ze sposobów jest zakup nieruchomości wraz z lokatorami, którzy automatycznie eliminują kwestię tzw. pustostanów. Innymi słowy, inwestor nie musi martwić się o tzw. puste miesiące, w których to zakupiona nieruchomość jest wyłącznie kosztem.
Innym pomysłem, który jest wdrażany zaraz na początku drogi, jest kupno nieruchomości i skomercjalizowanie jej na własną rękę. Tutaj zyskuje się najczęściej mniejszą kwotę zakupu. To opłacalny krok, o ile nasza nieruchomość nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych.

Wszystko dobrze wyliczone

Jednym z elementarnych rzeczy, które powinny wpisać się w narzędzia inwestorów, jest kalkulator rentowności. Formularze dostępne są w Internecie, jak również można go stworzyć samemu.
Obliczając potencjalne zyski, należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty zakupu, ale przede wszystkim samą nieruchomość. Nie trzeba specjalnie tłumaczyć, jak duże znaczenie ma jej położenie. To lokalizacja jest czynnikiem pozwalającym na osiągnięcie zamierzonych zysków. Naturalnie, za nieruchomość komercyjną w centrum miasta zapłacimy o wiele więcej, niż tę położoną w dalszych dzielnicach, ale w wielu przypadkach to właśnie lokalizacja jest czynnikiem ważącym późniejszą cenę najmu. Kolejno istotną sprawą jest stan techniczny obiektu — jeśli ten zdecydowanie odbiega od standardów i wymaga wielu modernizacji, warto zastanowić się nad jej opłacalnością. Trzeba to zrobić w oparciu o konkretne wyliczenia, wziąć pod uwagę nie tylko konieczne remonty, ale też możliwości aranżacyjne i dopiero później podjąć najlepszą dla siebie i swoich przyszłych finansów decyzję.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest

Comments are closed.