Praca za granicą

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to jedna z najczęstszych przyczyn emigracji w Polsce. Niskie zarobki, brak miejsc pracy oraz powszechność tak zwanych umów śmieciowych sprawia, iż Polacy poszukują zawodowego spełnienia poza granicami kraju.

Z Polski wyjeżdżają nie tylko specjaliści w danych dziedzinach. Wyjazd planowany jest też przez osoby nie posiadające specjalistycznego wykształcenia czy umiejętności. To oni najchętniej korzystają z możliwości odbywania płatnych kursów zawodowych, które pozwalają im na poszerzanie kwalifikacji zawodowych.

Jakie kursy i szkolenia mogą przydać się za granicą?

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów szkoleń jest bez wątpienia kurs sep, który – co ciekawe – stanowi również jeden z elementów podstawy programowej w szkołach technicznych o kierunkach elektrycznych. Wiele zagranicznych zakładów pracy honoruje również uprawnienia z zakresu opieki nad osobami starszymi oraz chorymi. W krajach takich jak Niemcy, Francja czy Włochy stale poszukuje się wykwalifikowanych opiekunów dla seniorów. Kursy dla opiekunów w Polsce obejmują nie tylko podstawowe zagadnienia medyczne, ale i te związane z pierwszą pomocą, fizjoterapię i wiele innych.