Palma w domowym wnętrzu

Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną styczność z palmami mogliśmy mieć podczas wakacyjnych podróży „do ciepłych krajów”, gdzie palmy są traktowane jako zwykłe drzewa ozdobne i dość często spotykane na reprezentacyjnych deptakach przy plażach. Spotkanie palmy w Egipcie czy Tunezji nie jest niczym niezwykłym. Czy jednak w Polsce można hodować palmę? Czy lepiej jej będzie w domowym wnętrzu czy też w ogrodzie?

Już na samym początku należy wyraźnie zaznaczyć, że palmy ze względu na swoje pochodzenie wymagają specyficznych warunków dotyczących nie tylko zachowania odpowiedniej wilgotności, ale również temperatury otoczenia oraz nasłonecznienia. Co prawda w wielu sklepach ogrodniczych możemy kupić nasiona plam jak i gotowe sadzonki gatunków, które znacznie lepiej mają znosić polskie warunki klimatyczne, to jednak uprawa palmy na zewnątrz budynku wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem – polski klimat nie jest do tego stworzony!

Palma w domu

Znacznie lepszym pomysłem jest traktowanie palmy jako domowej rośliny ozdobnej. Warto mieć jednak na uwadze, że domowe palmy nie wyglądają przeważnie w taki sposób, który w pierwszej kolejności kojarzy nam się z określeniem „palma” – nie występuje tutaj przeważnie szeroki i twardy pień, a jedynie długie i rozłożyste liście wyrastające wprost z ziemi. Aby mieć do czynienia z pniem potrzebujemy specyficznych gatunków palm domowych inspirowanych „tradycyjnymi palmami egipskimi”.

Wystawianie na promienie słoneczne

Pomimo tego, że przedmiotem niniejszego artykułu są palmy we wnętrzach, to warto mieć również na uwadze to, że tego typu rośliny bardzo dobrze znoszą okresowy wystawianie ich na zewnątrz budynków i mieszkań – na tarasy czy balkony. Należy jednak uważać, aby nie narażać roślin na zbyt gwałtowne zmiany związane z nasłonecznieniem ich liści, gdyż mogłoby to skutkować oparzeniami słonecznymi przejawiającymi się w brązowawych plamach na powierzchni liści. Wpływa to nie tylko na ogólną kondycję danej rośliny, ale również na jej walory estetyczne.

Palmy w domu – czy warto?

Czy warto jednak postawić na plamę domową zamiast na inne rośliny? Na tak postawione pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko jest kwestią indywidualnego gustu oraz upodobań. Trzeba jednak pamiętać o tym, że palma domowa jest dość specyficzną rośliną, która może wymagać od właściciela znacznie więcej uwagi niż typowa paprotka. Jeżeli tylko zapewnimy jej jednak odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu, to z pewnością może się ona odwdzięczyć dobrą kompozycją z innymi elementami w danym wnętrzu.