Nowy pracownik w firmie – obowiązki pracodawcy

Przyjęcie nowego pracownika do firmy wymaga od pracodawcy dopełnienia konkretnych czynności. Pierwszymi są oczywiście badania medycyny pracy oraz szkolenie BHP. Po podpisaniu umowy o współpracy pracownik powoli zaczyna wdrażać się w pracę w firmie. Najczęściej oddelegowany zostaje d pomocy stały pracownik, który oprowadza nową osobę po zakładzie czy sklepie i pokazuje kolejne istotne elementy.

Szkolenie z obsługi kasy fiskalnej

W większości zakładów (restauracje, sklepy, punkty usługowe) korzysta się z kas fiskalnych, które obsługiwane są przez pracowników. Każdy z pracowników ma obowiązek znać funkcje kasy fiskalne, aby w w razie nieobecności współpracownika mógł zastąpić go na stanowisku kasjera. Od czego zacząć szkolenie na kasie fiskalnej? Z pewnością konieczne będzie zaznajomienie nowego pracownika z wymogami prawa. Polskie prawo nakłada na przedsiębiorców obowiązek odprowadzania podatku dochodowego, który jest naliczamy od każdego produktu i usługi w kwocie kilku procent. W przypadku kiedy sprzedawca zapomni nabić przedmiotu czy usługi na kasę i nie wyda klientowi paragonu ten może go zażądać lub też zgłosić sprawę do urzędu skarbowego. Firma, która uchyla się od obowiązku płacenia należnego podatku może zostać ukarana mandatem o wysokości kilku tysięcy złotych!

Pierwszym zadaniem dla nowego pracownika będzie poznanie wszystkich najczęściej wykorzystywanych funkcji w kasie. Będzie to: umiejętność nabijania konkretnych produktów, posługiwanie się czytnikiem, sekwencja kolejnych komend na kasie oraz opcjonalnie – posługiwanie się konkretnymi funkcjami oprogramowania dla kas fiskalnych wyższej klasy.

Duże przedsiębiorstwa chętnie korzystają z oprogramowania takiego jak np. Comarch ERP XL, które daje szerokie możliwości związane z obsługą firmy. Oprogramowanie tego typu pozwala na generowanie raportów, tworzenie zestawień, organizację sklepu internetowego oraz obserwowanie stanu magazynowego. To jednak nie wszystko – wysokiej jakości programy fiskalne dają także możliwość kontrolowania konkretnych danych poprzez urządzenia mobilne. To duże ułatwienie dla przedsiębiorców w dzisiejszych czasach.

Raporty dobowe i miesięczne

Niewątpliwie ważnym elementem pracy z kasą fiskalną jest umiejętność tworzenia raportów dobowych oraz miesięcznych. Są one informacją dla właściciela firmy o obrotach w danym dniu oraz miesiącu. Dodatkowo, poza wydrukami z raportami, w kasie pamięci fiskalnej przechowywane są informacje o danych z raportów na kilka lat wstecz. To spore ułatwienie w przypadku zgubienia papierowych wydruków czy też kontroli z urzędu skarbowego.