Mieszkanie poza miastem – plusy i minusy

Poszukując mieszkania dla siebie i dla naszej rodziny szukamy miejsca odpowiedniego pod względem odległości od istotnych punktów (szkoły, praca), położenia. Obecnie deweloperzy stawiają na osiedla położone z dala od centrum miast – i jest to działanie bardzo zasadne. Przede wszystkim takie położenie gwarantuje spokój. To idealne miejsce dla osób poszukujących ciszy i pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku.

Poza centrum lepiej?

Wiele osób poszukuje mieszkania w mniejszych miejscowościach czy też odległych dzielnicach dużych miast. Wśród nich najłatwiej wymienić mieszkania w Legionowie, Wołominie czy osiedle San Marino w Ząbkach – sprawdź: mieszkania Ząbki. Okazuje się, że znacznie łatwiej poświęcić czas i pieniądze na dłuższy dojazd do pracy, niż szukać mieszkania niespełniającego naszych oczekiwań w pobliżu centrum. Warto dodać, że wiele mieszkań budowanych blisko centrum może posiadać liczne wady konstrukcyjne czy też być tworzona z niskiej jakości materiałów. Jakie jeszcze plusy posiada mieszkanie poza miastem?
Wiele osób zwraca uwagę na bliskość zieleni. Miejskie, ściśle zabudowany teren nie sprzyja tworzeniu parków, a jeśli są one uwzględnione w planach deweloperskich to najczęściej potrzeba lat, aby okolica faktycznie się zazieleniła.

Aktywnie i na łonie natury

Mieszkania poza miastem to również szansa na skorzystanie z możliwości aktywnego wypoczynku na łonie natury. Bliskość parków czy lasów sprawia, że chętnie przesiadamy się na rowery i poznajemy najbliższą okolicę z perspektywy dwóch kółek.
Bliskość przyrody to także szansa na znacznie zdrowsze życie – coraz więcej osób zwraca uwagę na fakt zanieczyszczenia spalinami miast. Ich poziom stale rośnie, pomimo licznych dyrektyw zobowiązujących do ograniczania emisji spalin. Mieszkanie za miastem umożliwia oddychanie pełną piersią i cieszenie się świeżym powietrzem.

Jakie mogą być minusy mieszkania z dala od miasta?

Z pewnością problemy komunikacyjne. Dla osób nieposiadających samochodu dojazdy do miasta mogą być zdecydowanie utrudnione. Wprawdzie wokół dużych miast jest rozwinięta sieć komunikacyjna, jednak nie zawsze jest ona w pobliżu. Niestety, duża część inwestycji poza miastami nie spełnia wymagań programu MdM, co może być problematyczne dla osób szukających mieszkania z dopłatą.
Duża odległość od centrum miasta to także znacznie gorsza obsługa i pielęgnacja dróg dojazdowych do centrum. Mieszkańcy dalej położonych dzielnic mogą odczuć to przede wszystkim zimą. Brak odśnieżania czy posypywanie dróg piaskiem może okazać się trudną przeszkodą do sforsowania.