Mieszkanie poza miastem – plusy i minusy

Poszukując mieszkania dla siebie i dla naszej rodziny szukamy miejsca odpowiedniego pod względem odległości od istotnych punktów (szkoły, praca), położenia. Obecnie deweloperzy stawiają na osiedla położone z dala od centrum miast – i jest to działanie bardzo zasadne. Przede wszystkim takie położenie gwarantuje spokój. To idealne miejsce dla osób poszukujących ciszy i pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku.

Poza centrum lepiej?

Wiele osób poszukuje mieszkania w mniejszych miejscowościach czy też odległych dzielnicach dużych miast. Wśród nich najłatwiej wymienić mieszkania w Legionowie, Wołominie czy osiedle San Marino w Ząbkach – sprawdź: mieszkania Ząbki. Okazuje się, że znacznie łatwiej poświęcić czas i pieniądze na dłuższy dojazd do pracy, niż szukać mieszkania niespełniającego naszych oczekiwań w pobliżu centrum. Warto dodać, że wiele mieszkań budowanych blisko centrum może posiadać liczne wady konstrukcyjne czy też być tworzona z niskiej jakości materiałów. Jakie jeszcze plusy posiada mieszkanie poza miastem?
Wiele osób zwraca uwagę na bliskość zieleni. Miejskie, ściśle zabudowany teren nie sprzyja tworzeniu parków, a jeśli są one uwzględnione w planach deweloperskich to najczęściej potrzeba lat, aby okolica faktycznie się zazieleniła.

Aktywnie i na łonie natury

Mieszkania poza miastem to również szansa na skorzystanie z możliwości aktywnego wypoczynku na łonie natury. Bliskość parków czy lasów sprawia, że chętnie przesiadamy się na rowery i poznajemy najbliższą okolicę z perspektywy dwóch kółek.
Bliskość przyrody to także szansa na znacznie zdrowsze życie – coraz więcej osób zwraca uwagę na fakt zanieczyszczenia spalinami miast. Ich poziom stale rośnie, pomimo licznych dyrektyw zobowiązujących do ograniczania emisji spalin. Mieszkanie za miastem umożliwia oddychanie pełną piersią i cieszenie się świeżym powietrzem.

Jakie mogą być minusy mieszkania z dala od miasta?

Z pewnością problemy komunikacyjne. Dla osób nieposiadających samochodu dojazdy do miasta mogą być zdecydowanie utrudnione. Wprawdzie wokół dużych miast jest rozwinięta sieć komunikacyjna, jednak nie zawsze jest ona w pobliżu. Niestety, duża część inwestycji poza miastami nie spełnia wymagań programu MdM, co może być problematyczne dla osób szukających mieszkania z dopłatą.
Duża odległość od centrum miasta to także znacznie gorsza obsługa i pielęgnacja dróg dojazdowych do centrum. Mieszkańcy dalej położonych dzielnic mogą odczuć to przede wszystkim zimą. Brak odśnieżania czy posypywanie dróg piaskiem może okazać się trudną przeszkodą do sforsowania.

Comments are closed.