Leczenie próchnicy – czy należy się bać?

Wokół leczenia próchnicy na zębach narosło wiele stereotypów oraz legend. Warto wiedzieć na pewno, że współczesna medycyna oferuje nam szerszy pakiet możliwości niż jeszcze trzydzieści lat temu. Jak dawniej leczono próchnicę? Co zmieniło się obecnie?
Próchnica jest obecnie określana jako choroba cywilizacyjna – szacuje się, że co drugi mieszkaniec Ziemi boryka się z tym problemem. Leczenie próchnicy należy do najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Zatrważający jest jednak fakt, że pacjentami są coraz młodsze osoby – próchnicę odnotowuje się już u dzieci w wieku przedszkolnym. To poważny problem!

Leczenie próchnicy dawniej i dzisiaj…

jeszcze kilkadziesiąt lat temu leczenie próchnicy kojarzone było przede wszystkim z nieprzyjemnym zabiegiem stomatologicznym. Przede wszystkim leczenie było przeprowadzane bez znieczulenia – co mogło powodować zwiększenie dyskomfortu u osób wrażliwych. Obecnie leczenie może przebiegać pod miejscowym znieczuleniem, na życzenie pacjenta. Zmieniły się także maszyny umożliwiające usuwanie próchnicy – dawniej były to toporne urządzenia posiadające jedną funkcję. Współcześnie urządzenia wykorzystywane w gabinetach dentystycznych posiadają kilka lub kilkanaście możliwości pracy, dzięki czemu każdy z niezbędnych elementów podczas zabiegu jest pod ręką. Dodatkowo zmieniła się także technologia – wykorzystanie ultradźwięków w procesie leczenia znacząco zmniejsza ból. Ultradźwięki wykorzystywane są również w bezbolesnym usuwaniu kamienia nazębnego.
Dawniej leczenie kojarzone było z bólem – urządzenia do borowania działały ociężale, konieczne było poświęcenie większej ilości czasu na zabieg. Obecnie urządzenia działają szybciej i sprawniej, co znacząco skraca czas spędzony przez pacjenta w fotelu dentystycznym. Możliwe jest także stosowanie żeli leczniczych w miejscach o niewielkich zmianach chorobowych.
Więcej o nowoczesnych metodach leczenia próchnicy dowiesz się w naszym gabinecie – dentysta Opole.

Comments are closed.