Kiedy próchnica obejmuje cały ząb…

Próchnica określana jest obecnie mianem choroby cywilizacyjnej. Szacuje się, że w Polsce co drugi człowiek ma problemy z tym schorzeniem. Niezwykle niepokojący jest fakt, że próchnica dotyka coraz młodsze dzieci, a jej przyczyną jest przede wszystkim wrodzony brak odporności i zbyć mała ilość wapnia w organizmie.

Próchnica leczona jest dopiero wtedy, kiedy jest ona widoczna na powierzchni zęba – zazwyczaj są to ciemne plamki. Warto pamiętać, że im wcześniej wykryta, tym leczenie krótsze i mniej bolesne. W przypadku kiedy próchnica dostanie się w głąb zęba konieczne jest rozwiercanie jego struktury. Taki zabieg może okazać się nieprzyjemny i bolesny!

Jak wygląda leczenie próchnicy? Z powierzchni zęba usuwana jest zmieniona chorobowo tkanka. W tym celu używa się zazwyczaj szybko wirującego wiertła. Nowoczesne techniki walki z próchnicą pozwalają na stosowanie specjalistycznych żeli, których działanie opiera się na powtórnej mineralizacji powierzchni zęba. Ta metoda sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku niewielkich zmian.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, profesjonalnie zwane endodoncją, jest jednym z najpowszechniej wykonywanych zabiegów w Polsce. Okazuje się, że coraz więcej z nas ma problemy z niedoleczoną próchnicą. Efektem pozostawienia zęba nieleczonego jest naciekanie zmian próchniczych w głąb zęba. W takich sytuacjach konieczne może okazać się leczenie kanałowe. Na czym ono polega? Przede wszystkim jest to zabieg, który odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia stan zęba oraz wprowadza w głąb tkanek środek leczniczy, którego zadaniem jest zniszczenie tkanek nerwowych. Po kilku dniach pacjent wraca do gabinetu dentystycznego a lekarz rozpoczyna proces czyszczenia kanałów. Przeprowadzenie endodoncji pod mikroskopem jest znacznie dokładniejsza niż wykonywanie tego zabiegu wyłącznie przy pomocy klasycznego lusterka. Nowoczesna technika sprawia, że kanały można wyczyścić jeszcze skuteczniej, przez co zmniejsza się ryzyko pojawiania się bólu u pacjenta.

Jak chronić się przed próchnicą?

Najlepszym sposobem uniknięcia próchnicy jest przede wszystkim regularna higiena jamy ustnej, używanie płynów do płukania ust oraz nici dentystycznych. Jeśli nie pozwolimy na powstawanie płytki nazębnej, tym mniejsze ryzyko, że nasze zęby zaatakuje próchnica!

Comments are closed.