Jakie korzyści daje posiadanie uprawnień gazowych?

Uprawnienia gazowe w Polsce są traktowane nieco po macoszemu. Wiele osób ma uprawnienia elektryczne lub do obsługi ciężkiego sprzętu, natomiast bardzo mało osób może pochwalić się uprawnieniami gazowymi. Dają one bardzo dużo. Warto jest rozpatrzyć ten temat z perspektywy:

– osoby prywatnej,
– pracodawcy,
– pracownika.

Jakie bonusy daje nam posiadanie uprawnień gazowych?

Uprawnienia gazowe zwane fachowo uprawnieniami G3, dają nam bardzo duży zakres prac, jakie możemy wykonywać z sieciami gazowymi oraz urządzeniami, które wykorzystują paliwa gazowe. Szkolenia dla gazowników kończą się oczywiście egzaminem. Możemy zdobyć uprawnienia w zakresie:
– eksploatacji,
– dozoru.
Nie ma oczywiście przeciwwskazań, aby zdobyć uprawnienia w obydwu kategoriach. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, które zostało postawione na początku.

1. Osoby prywatne

Uprawnienia G3 w rękach osoby prywatnej, dają przede wszystkim możliwość założenia własnej działalności. Kiedy montowany jest na przykład piec gazowy, musi być zamontowany przez osobę, która ma uprawnienia G3. Podobna sytuacja jest z obowiązkowymi przeglądami oraz serwisem. Taka działalność może być bardzo opłacalna w dłuższej perspektywie. Zarówno Unia Europejska, jak i Polska, mocno naciskają na odejście od opalania mieszkań paliwami stałymi, ze względu na smog. Gaz jako bardziej ekologiczny niż węgiel i drewno oraz tańszy od prądu, będzie zapewne miał wzięcie. Więc nasza firma będzie mieć również wielu klientów.

2. Pracodawca

Posiadanie uprawnień 3G przez naszych pracowników jest niezwykle opłacalne, szczególnie w przemyśle. Instalacje gazowe z różnymi gazami (nie tylko z gazem ziemnym), są niezwykle szeroko stosowane. Służą one nie tylko do ogrzewania hal produkcyjnych. Wiele procesów technologicznych wykorzystuje gazy, więc wykwalifikowani pracownicy mogą wiele pomóc. Wystarczy wysłać pracownika na szkolenia dla gazowników, aby mieć na etacie serwisanta, montera oraz osobę dozorującą.

3. Pracownicy

Sytuacja opisana w punkcie drugim przekłada się również pozytywnie na sytuację osób szukających pracy. Każdy pracodawca, zapewne chętnie przyjmie pracownika, który już ma aktywne uprawnienia G3. Szczególnie jest to istotne, kiedy nie chce się nam zakładać własnej działalności gospodarczej.

Comments are closed.