Jak znaleźć dobrego fachowca?

Każdy kto choć raz dokonywał w domu remontu i zatrudniał fachowców wie, że znalezienie porządnej, odpowiedzialnej ekipy nie jest wcale proste. Czym należy się kierować w trakcie podejmowania decyzji o powierzeniu swojego mieszkania w czyjeś ręce? Na co zwrócić uwagę podczas zatrudniania ekipy budowlanej?

Polecenia

Najlepszą metodą na znalezienie dobrych fachowców jest szukanie ich za pomocą poleceń.
Jeśli wiemy, że ktoś z rodziny czy wśród znajomych przeżywał niedawno remont, spytajmy z usług jakiej firmy korzystał oraz czy był z niej zadowolony. Jeśli fachowcy byli uczciwi i rzetelni, bardzo możliwe, że będą też tacy w naszym przypadku.
Pamiętajmy jednak, że ekipy cieszące się dobrą renomą często należą też do bardzo zajętych, szczególnie w wiosenno-letnim remontowym okresie. Może się okazać, że ktoś polecony przez przyjaciół nie będzie mógł pomóc nam w remoncie z powodu wielu zobowiązań.

Rozmowa

Jeśli chcemy zaangażować jakiegoś fachowca w remont, najpierw musimy oczywiście z nim porozmawiać. W trakcie takiej rozmowy możemy wiele dowiedzieć się o człowieku, którego chcemy zatrudnić.
Zanim do niej przystąpimy, musimy się dobrze przygotować. Nasze wymagania i oczekiwania muszą być bardzo jasno sprecyzowane, aby nie było niedomówień. Tylko wówczas możemy też liczyć na informację jak długo będą trwały prace i ile one będą kosztować.
Jeżeli mamy pewną wiedzę z zakresu budownictwa, możemy rozmawiać ze specjalistą fachowym językiem. Przy okazji dowiemy się, czy zna pojęcia takie jak bordiura czy dwuteowniki. Może nam to dać pewną informację o jego wiedzy i doświadczeniu.

Jasna umowa

Każdy chciałby uniknąć sytuacji, w której remont przeciągnie się z dni w tygodnie, a z tygodni w miesiące. Nikt nie zakłada także, że koszt prac będzie znacznie większy niż pierwotnie zakładał.
Przed rozpoczęciem prac, należy ustalić jasną umowę. Najważniejsze informacje, które trzeba w niej uwzględnić to: kiedy zakończą się prace i jaki jest orientacyjny koszt remontu. Prawdopodobnie fachowcy nie będą potrafili odpowiedzieć na te pytania z wielką precyzją, gdyż nie wszystko da się przewidzieć, ale można umówić się na pewien przybliżony termin, na przykład trzy-cztery tygodnie. Podobnie z kosztami – nawet jeśli nie będą wyliczone co do złotówki, należy dowiedzieć się, jaki jest orientacyjny koszt prac oraz ile z tego wynoszą materiały, a ile wynagrodzenie dla pracowników.
Fachowców najlepiej zatem znajdować za pomocą poleceń innych zadowolonych klientów. Jednak nawet wtedy trzeba dokładnie przedstawić swoje wymagania i ustalić zasady współpracy.
Artykuł przygotowany we współpracy z hurtownią Stali EuroMixStal

Comments are closed.