Dlaczego węglik jest tak ważny?

Skupy węglika rozwijają się bardzo prężnie, pojawia się coraz więcej takich miejsc, gdzie możemy oddać złom węglika spiekanego. Do miejsc tych może zgłosić się każdy, kto posiada elementy wykonane właśnie z tego surowca, najczęściej stare narzędzia. Skąd bierze się tak wielkie zainteresowanie jego pozyskiwaniem i odzyskiwaniem i dlaczego warto zastanowić się samemu nad rozejrzeniem się za takim najbliższym punktem?

Popularny, bo z ważnych materiałów

Węgliki spiekane są wykonane z bardzo istotnym dla metalurgii materiałów, takich jak wolfram i tytan. Stanowią zatem idealne źródło ich pozyskiwania, dużo niższym kosztem niż miało by to miejsce tradycyjnymi metodami. Każdy skup węglika zabiega zatem o to, by potencjalni klienci nie wyrzucali swoich starych narzędzi, wykonanych z tego właśnie materiału, bowiem mogą stać się one źródłem odzyskania ważnych surowców, albo wytworzenia nowych narzędzi. Rosnący popyt, nie tylko w Polsce, ale także za granicą sprawia, że takie rozwiązanie jest opłacalne i zdecydowanie korzystne.

Nie wyrzucaj, póki nie sprawdzisz

Węglik spiekany w Polsce jest materiałem stosunkowo popularnym i często wykorzystanym przy produkcji narzędzi. Dlatego bardzo często zdarza się, że także i u nas w domu odnajdziemy narzędzia wykonane właśnie z tego materiału. Jeżeli zatem nosimy się z zamiarem wymiany naszych starych narzędzi, albo jesteśmy do tego zmuszeni (zniszczenia, wiek) nie wyrzucajmy ich bez zastanowienia na śmietnik! Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić powinno być właśnie upewnienie się, że nasze przyrządy nie są wykonane z węglika spiekanego. Jeżeli natomiast okaże się inaczej, powinniśmy odnaleźć najbliższy, lub, co korzystniejsze, oferujący nam lepsze warunki skup węglika i udanie się tam. Nasze przedmioty zostaną zakwalifikowane jako złom węglika spiekanego, a my otrzymamy za to pieniądze. Oczywiście, nie będą to ogromne sumy, niemniej z racji na zawartość bardzo pożądanych metali nie będzie to też kwota niska. A poza tym – lepiej dostać cokolwiek, niż pozbywać się zupełnie za darmo.

Nie tylko w Polsce, ale i za granicą

Skupy węglika działają nie tylko w kraju, ale także wysyłają pozyskane surowce za granicę, często po to, by mogły być z nich odzyskane ważne metale, a zatem wolfram i tytan, ale często również i chrom. Popyt na te materiały jest bowiem powszechny nie tylko u nas w kraju, ale także w firmach zagranicznych, które gotowe są zapłacić za niego większe pieniądze. Sposób odzyskiwania wymienionych wyżej metali okazuje się bowiem zdecydowanie tańszy niż tradycyjne ich pozyskiwanie.
Materiały do artykułu zostały udostepnione przez firmę Stellmet