Dajmy sobie przestrzeń

Często nawet jeśli mamy duży dom i ogród, brakuje nam przestrzeni. Kiedy przemyślimy sprawę, dochodzimy do wniosku, że nie tyle brakuje nam miejsca, ile brakuje nam – atrakcyjnego miejsca. Zorganizujmy więc ogrodową przestrzeń na nowo. Zróbmy to zgodnie z zasadami proksemiki, według której układy przestrzenne wpływają na nasze relacje międzyludzkie.

Bądźmy bliżej siebie w ogrodzie

Stwórzmy więc przestrzeń, która pozwoli nam zbliżyć się do siebie wzajemnie. Nie oszukujmy się, przecież większość rodzin jest w jakimś sensie rozbita. Dzieci i rodzice żyją własnym życiem, a dom staje się tylko miejscem ich zamieszkania. Spróbujmy więc zintegrować wszystkich w ogrodzie. Zaaranżujmy na tarasie czy na patio przyjemne miejsce, w którym spotkamy się wszyscy razem. Włączmy do naszych spotkań przyjaciół. Niech ogród zatętni życiem.
Bliskości duchowej sprzyja bliskość w przestrzeni. Ustawmy więc na tarasie wygodne meble ogrodowe, które pozwolą nam spotkać się przy jednym stole. Ogrodowa jadalnia albo salon? To naprawdę może sprzyjać umocnieniu naszych więzi.

Schowajmy się razem w ogrodzie

Niech ogród stanie się takim szczególnym miejscem, w którym wspólnie odsuniemy się trochę od reszty świata. Wydzielmy taką przestrzeń, która umożliwi nam chwilową separację. Pomocne w tym względzie okażą się altanki, małe domki drewniane albo pawilony ogrodowe.
Nasze spotkanie stanie się prywatne i ważne. Nie będziemy mieli ochoty wracać do rzeczywistości roztaczającej się poza ogrodem. Stworzymy ten wyjątkowy klimat, który sprawi, że rozmowy toczą się gładko, wypowiedzi nabierają znaczenia, a czas płynie łagodnie.

Wyjątkowa przestrzeń ogrodowa

Niech powstanie wyjątkowa przestrzeń ogrodowa, do której każdy z domowników i gości chętnie zawita. Zadbajmy o nasz świat, żeby on mógł zrobić dla nas to samo. Zagośćmy tak naprawdę w naszym ogrodzie.

Comments are closed.