Czy program komputerowy może zastąpić księgowego?

Komputeryzacja jest coraz bardziej powszechna. Aplikacje i programy pomagają nam w różnych aspektach życia – zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych. Czasem wydaje się też, że odpowiednie oprogramowanie może zastąpić pracę ludzi.
Jednym z przykładów są programy księgowe, które mają pomóc, szczególnie małym firmom, w rachunkowości. Czy można mieć biuro księgowe w komputerze?

Programy księgowe – do czego służą?

„Domowe biuro księgowe” pomaga w obliczeniach, przygotowywaniu faktur i kontrolowaniu budżetu. Przedsiębiorca wprowadza do programu podstawowe dane, a także dowody sprzedaży, zakupu i spis inwentaryzacyjny.
Z takiego rozwiązania czasem korzystają właściciele małych firm, którzy nie mają zbyt wielu dokumentów do rozliczania. Mają za to podstawowe pojęcie na temat ekonomii, zasad, które kierują rynkiem, a także chcą samodzielnie kontrolować i dobrze orientować się w swoich finansach.

Ryzyko

Pamiętajmy, że program to jednak nie biuro księgowe. Owszem, może pomóc w obliczeniach i wystawić fakturę według wzoru. Nie powiadomi jednak o zmienionej dacie rozliczenia. Nie przypomni, że właśnie wchodzi w życie nowa ustawa dotycząca prawa podatkowego. Nie będzie służył radą w razie rachunkowych wątpliwości.
Jeśli decydujemy się na rezygnację z księgowego, musimy liczyć się z ryzykiem przegapienia ważnych informacji. Będąc swoim własnym księgowym, należy być cały czas na bieżąco z aktualnymi informacjami, wdrażanymi ustawami, zmienianym prawem. Trzeba czytać portale tematyczne, specjalistyczną prasę. Może to zajmować bardzo dużo czasu i zaangażowania.

Czy to na pewno się opłaca?

Czy zatem rezygnacja z usług biura księgowego po to, żeby trochę zaoszczędzić na sens? Pamiętajmy, że nasz czas i zaangażowanie mają dużą wartość. Jeśli zatrudnimy księgowego, możemy zyskać więcej czasu na rozwijanie naszej firmy.
Ponadto, nikt nie zajmie się lepiej sprawami finansowymi niż specjalista, który ma doświadczenie w rachunkowości. Zainwestowanie we współpracę z dobrym biurem księgowym zapewni nie tylko więcej czasu przedsiębiorcy, ale także bezpieczeństwo firmie.

Program jako dodatek

Jeśli chcemy bacznie monitorować swoje finanse, a także wydatki i wpływy w firmie, warto pomyśleć o programie rachunkowym jako o dodatkowym narzędziu, z którego będziemy korzystać.
Biuro księgowe będzie wykonywać swoją pracę, my będziemy mieć pewność, że jesteśmy rozliczeni prawidłowo, a przy tym nadal możemy śledzić budżet naszej firmy dzień po dniu. Program nie zastąpi zatem pracy biura, ale może być dla nas praktycznym dodatkiem.
Artykuł powstał we współpracy z biurem rachunkowym Taxmentor

Comments are closed.