Co przeszkadza nam w spełnianiu marzeń?

Każdy ma jakieś marzenia i z reguły ludzie bardzo chcą je zrealizować. Dlaczego zatem, często przez wiele lat, tego nie robią? Powodów i wytłumaczeń jest wiele, ale ostatecznie można dojść do wniosku, że większość istnieje tylko w naszych głowach. Co przeszkadza nam w spełnianiu marzeń?

Pieniądze

Wielu marzeń nie realizujemy dlatego, że nie mamy wystarczających funduszy. Często dotyczy to na przykład podróży. Chcielibyśmy zwiedzić cały świat, ale wiemy, że trudno to zrobić z pustym portfelem.
Tymczasem, jest też coś takiego jak tanie podróżowanie. Kto powiedział, że miejscem naszego noclegu musi być luksusowy hotel nad morzem? Przy niewielkim budżecie można próbować minimalizować koszty podróży tak, aby stała się ona czymś w naszym zasięgu.
Być może jednak marzą nam się ekskluzywne wczasy. Wówczas codzienne wizyty w dobrej restauracji i luksusowy hotel nad morzem są bardzo pożądane. Szukajmy więc atrakcyjnych ofert na stronach biur podróży czy portali oferujących zakupy grupowe. Czasem można znaleźć tam naprawdę imponujące rzeczy za stosunkowo niewielką cenę.
Oczywiście, jeśli nasze marzenia wymagają nakładu finansowego możemy także zastanowić się, jak zdobyć więcej pieniędzy. Warto rozważyć dodatkowy dochód, który moglibyśmy przeznaczyć właśnie na realizację marzeń.

Czas

Niektórzy wzbraniają się przed spełnianiem marzeń, bo wiedzą, że będzie to bardzo czasochłonne. Jeśli tak rzeczywiście jest, warto zastanowić się, w jakim stopniu zależy nam na realizacji danego celu. Jeżeli naprawdę bardzo to poświęćmy na to dużo czasu – będzie on na pewno dobrze wykorzystany.

Strach

Jednak chyba najczęstszą blokadą ludzi przed realizowaniem ich marzeń jest strach. Boimy się dużych zmian, robienia czegoś niestandardowego, angażowania w coś dużej ilości pieniędzy i czasu.
Strach zazwyczaj towarzyszy dużym zmianom i każde tego typu działanie wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli jednak go nie podejmiemy, nigdy nie dowiemy się, czy warto było spróbować.
W realizacji naszych celów nie oglądajmy się także na innych. Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli nas wyśmiać czy pozbawić motywacji. Spełniamy swoje własne marzenia, a nie oczekiwania społeczeństwa wobec nas.

Niewielka motywacja

Czasem posiadamy jakieś marzenie już wiele lat, ale wciąż nie udaje nam się go zrealizować. Uświadamiamy sobie wówczas, że nie jesteśmy wystarczająco zmotywowani do jego realizacji.
Trzeba wówczas zadać sobie podstawowe pytanie: czy ja naprawdę tego chcę? Może chciałem tego dawniej, a teraz nie jest to już dla mnie ważne? A może moją jedyną motywacją dla tego celu jest fakt, że ktoś inny tego ode mnie oczekuje?
Niektóre marzenia się po prostu dezaktualizują. Inne są wytworem oczekiwań społecznych wobec nas. Warto co jakiś czas zastanowić się, o czym tak naprawdę marzymy.
Na drodze do spełniania marzeń może stanąć nam wiele przeszkód. Jeśli jednak jest to naprawdę ważny dla nas cel na pewno znajdziemy sposoby, aby je wszystkie pokonać, nawet jeśli będzie się wydawać, że wszystko sprzeniewierzyło się przeciwko nam.

Comments are closed.