Ceny wrocławskich mieszkań prawie najwyższe w kraju

Ceny nieruchomości mieszkalnych na Dolnym Śląsku cechują się dużą rozbieżnością. We Wrocławiu można natrafić na oferty mieszkań na sprzedaż z ceną za metr kwadratowy przekraczającą 10 tysięcy złotych, podczas gdy w niewielkich miejscowościach za nieco wyższą kwotę kupi się niewielką kawalerkę.

Najtańsze mieszkania o niskim standardzie

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu kosztują średnio około 300 tysięcy złotych. Oferty najtańszych kawalerek zaczynają się od kwoty 120-130 tysięcy złotych, jednak najczęściej dotyczy to jedynie jednopokojowych mieszkań w kamienicach. Często w mieszkaniach tych nie ma łazienek bądź nie ma w nich innego ogrzewania niż piece kaflowe.
Wiele mieszkań na sprzedaż o najniższych cenach znajduje się dodatkowo w mało atrakcyjnych dzielnicach. Ponadto często lokale te wymagają kapitalnego remontu, którego koszt jest niemalże tak samo wysoki jak koszt kupna nieruchomości.

Średnia cena transakcyjna

Wrocławski rynek mieszkań na sprzedaż jest bardzo perspektywiczny. Miasto przyciąga wielu studentów, przez co coraz więcej osób kupuje we Wrocławiu mieszkania w celach inwestycyjnych. Kupując kawalerkę można zyskać miesięcznie nawet 1000 złotych przychodu pasywnego, gdyż cena najmu jednopokojowego mieszkania wynosi około 1400-1500 złotych.
Atrakcyjność wrocławskiego rynku nieruchomości mieszkalnych sprawia, że średnia cena transakcyjna waha się w okolicach 6500 złotych za metr kwadratowy. Jest to dla wielu osób cena zbyt wysoka, przez co poszukują one mieszkań na sprzedaż w okolicy Wrocławia. Tańsze nieruchomości można znaleźć w Oleśnicy, Trzebnicy czy Legnicy, gdzie średnia cena transakcyjna z reguły wynosi około 4 tysięcy złotych.

Ceny jak w Warszawie?

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu są niewiele tańsze od nieruchomości zlokalizowanych w Warszawie. Podobne ceny są również w Krakowie, Katowicach oraz Poznaniu, czyli w największych i najlepiej rozwiniętych gospodarczo miastach w Polsce. Osoby poszukujące mieszkania we Wrocławiu muszą się zatem liczyć z tym, że za cenę niższą niż 250-300 tysięcy złotych trudno będzie im znaleźć ciekawą ofertę. W dużej mierze wpływa to na fakt, iż większość mieszkań w stolicy Dolnego Śląska jest kupowany na kredyt hipoteczny.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Modernbud

Comments are closed.